ZMAGA IN NAPREDOVANJE ŠKOTINJAM

2019-08-14
Pomurke septembra ne bodo zaigrale v šestnajstini finala UEFA Lige prvakinj. Slovenske prvakinje so morale na odločilni preizkušnji čestitati igralkam Hiberniana, ki so s tremi zmagami zasluženo osvojile prvo mesto in si priigrale nastop v izločilnih bojih.

POMURJE BELTINCI - HIBERNIAN LADIES 1:2

Strelke: Napier (7’), Davidson (36’); Prša (45’/11m)
Pomurje: Gardijan, Prša, Janković, Erac, T. Nemec (85’ T. Nemec), Makovec, Korošec, Kolbl, Juršnik (65’ Rozmarič), Tibaut (94’ N. Nemec), Zajmi. Trenerka: Nuša Ladinek.
Hibernian: Fife, Muir, Hunter, Napier, Michie (92’ Leishman), McGregor, Davidson (81’ Morrison), Murray, Conet, Boyle (73’ Cavanagh), Reilly. Trener: Grant Scott.

Škotske podprvakinje bi si težko želele lepšega odprtja tekme, saj so povedle iz prve priložnosti. Tekla je sedma minuta tekme, ko je Sara Makovec iskala Tjašo Nemec, a so Škotinje prestregle podajo in izpeljale hitro akcijo. Lauren Davidson je z dolgo podajo na polovico Pomurja zaposlila Jamie-Lee Napier. Hitra napadalka zelenih je bila hitrejša od Ivane Erac in Ljiljane Gardijan, ki je zapustila svoja vrata, Škotinja pa je z rutiniranim udarcem zadela za prednost Hiberniana.

Hibernian je bil nevaren tudi v 12. minuti, ko je po predložek z desne strani igrišča švignil mimo Tijane Janković in Ivane Erac, a je bila Shannon McGregor v zaključku premalo zbrana. Pomurke so prvič zapretile v 17. minuti, ko pa Sara Makovec s strelom z razdalje ni uspela presenetiti Jenne Fife. V 23. minuti je bila po kotu in strelu McGregorjeve na pravem mestu Ljiljana Gardijan, v nadaljevanju akcije pa je žogo izpred vrat izbila Ivana Erac. Gostiteljice so takoj zatem izpeljale hiter protinapad, a Špela Kolbl s predložkom pred vrata Jenne Fife ni našla prave naslovnice.

Strel Cailin Michie je končal za golom Pomurja, na drugi strani pa je bila v 30. minuti na pravem mestu čuvajka škotske mreže, ki je bila po prostem strelu Tjaše Tibaut hitrejša od Kaje Korošec. V 36. minuti pa nov hladen tuš, Škotinje so podvojile svojo prednost. Pomurke so se najprej ubranile po kotu Rachael Boyle, a so nato po predložku Kirsten Jane Reilly pozabile na Lauren Davidson, ki je povsem osamljena pred golom zadela z glavo in praktično odločila boj za prvo mesto.

Pomurke se niso predale, še odločneje so krenile v napad, Škotinjam pa se je odprlo še več prostora. V 38. minuti so bila vratar Ljiljane Gardijan ogrožena kar dvakrat. Srbska vratarka je poskus Amy Muir izbila v kot, Jamie-Lee Napier pa je po odbiti žogi streljala preko gola. Minuto kasneje je po hitrem protinapadu sprožila Špela Kolbl, ki pa je iztržila zgolj kot, še v lepši situaciji pa se je v 41. minuti znašla Luana Zajmi. Mlada vezistka Pomurja je po podaji Makovčeve streljala v naročje Jenne Fife. Nekaj več podjetnosti v napadu je bilo nagrajenih ob koncu prvega polčasa, ko je Špela Kolbl iztržila enajstmetrovko, ki jo je še tretjič na kvalifikacijskem turnirju uspešno izvedla Anja Prša.

Kapetanka Pomurja je postavila izid polčasa, po odmoru pa so gledalci - v Beltincih se jih je zbralo okrog 700 - videli manj priložnosti. Škotinje so s pametno predstavo umirile igro in tudi Pomurke, ki si vse do izdihljajev tekme niso uspele pripraviti resnejše priložnosti. Tudi fizično močnejše in izkušenejše nasprotnice niso bile pretirano nevarne za vrata Ljiljane Gardijan, ki je morala resneje posredovati zgolj v 54. in 83. minuti. V uvodu drugega polčasa je z nekaj težavami zaustavila strel Siobhan Hunter, v končnici srečanja pa so Škotinje nad njo storile prekršek.

Pomurke so si najlepšo priložnost za izenačenje pripravile v 88. minuti. Sara Makovec je z globinsko podajo zaposlila Špela Kolbl, ki se je otresla svoje spremljevalke, a je udarec poletel v zunanji del mreže. Za konec tekme je v kazenskem prostoru Škotinj preigravala Tjaša Tibaut, ki se ni odločila za strel z desnico, po poskusu z levo nogo pa so rumeno-modre prišle zgolj do kota. Izid se ni več spremenil, v zasedbi Hiberniana pa so slavili še tretjo zmago na slovenskih tleh in uvrstitev med 32 najboljših ekip Evrope.

V Murski Soboti sta se ob istem času udarila gruzijski Nike in valižanski Cardiff Met, ki je vknjižil še drugo zmago. V mreži zasedbe iz Tbilisija je končalo pet žog, za zmago s 5:1 sta dvakrat zadeli Schupbach in Clipston, gol je dodala še Pinder. Poraz Gruzijk je v zadnjih sekundah tekme omilila Mtskerašvili.

Rumeno-modre sicer že v nedeljo čaka prva ligaška preizkušnja nove sezone. Pomurke odhajajo na najdaljše gostovanje sezone, v nedeljo bodo gostje koprske Bonifike.